Újabb forrás a kastély felújítására



A kormány 39 kiemelt projekt támogatásáról döntött március 25-én, köztük a Gödöllői Királyi Kastély felújításának folytatásáról, jelentette be sajtótájékoztatóján Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára.

 

A Gödöllői Királyi Kastély folyamatban lévő komplex fejlesztésének második ütemeként, a Lovarda és Barokk Istálló rekonstrukciójával összesen 1700 négyzetméter területen folytatódik a felújítás. A projekt tervezett összköltsége 1 milliárd forint.

 

A Barokk Színház mellett 632 négyzetméteres, akár négyszáz főt befogadó többfunkciós hangverseny-, illetve kiállítóteremmel gazdagodik a Gödöllői Királyi Kastély.

 

Magyarország legnagyobb barokk kastélyának Lovardája 1746-49 között épült. Az 1780-as években összekötötték a Barokk Színház alatt lévő toszkán oszlopsorral díszített teremmel és a Sörpincével. Erzsébet királyné kívánságára kb. 1877-ben átépítették, a padlószintet feltöltötték, az ablakszintet megemelték, kerek manézst alakítottak ki benne, amelynek négy pontjára tükröket helyeztek. A kastély Lovardája Erzsébet királyné egyik kedvenc helye volt az épületben. Műlovarnők, cirkuszi lovasok tanították a királyi felséget mutatványokra - például tűzkarikán átugratásra. De nem csak a nevének megfelelő funkciót látta el a tér, Horthy Miklós kormányzó többször adott engedélyt különböző rendezvények, bálok megtartására benne. A königraetzi csata után tábori kórháznak, a II. világháborút követően (1945-1991) pedig szovjet laktanyának adott otthont az épületrész. 1987-ben beszakadt a tetőszerkezet, ekkor kezdődött meg a felújítása. Az elmúlt években időszaki kiállításoknak és koncerteknek volt bemutatkozó helyszíne.

 

A Barokk Istálló földszinti helyiségei vendégforgalmi térként funkcionálnak, míg az emeleti részen az egyes termekben a lovas hagyományok különböző korszakai és területei mutatkoznak be.