Magyar Polgármesterek VIII. Világtalálkozója - Markó Béla előadása



Markó Béla, a Román Köztársaság miniszterelnök-helyettese, az RMDSZ elnöke beszédében rámutatott arra, hogy nagyon hasznosak a magyar és a román állami vezetők találkozói, megbeszélései, hiszen jobban megismerik egymás törekvéseit és tanulnak egymástól. Kifejtette, hogy Romániában rendkívül élesen nyilvánulnak meg a gazdasági válság következményei. Fájdalmas intézkedések kellenek a költségvetési kiadások csökkentéséhez. A romániai alkotmánybíróság a bérek 25%-os csökkentése ellen nem emelt kifogást, alkotmányellenesnek ítélte ugyanakkor a nyugdíjak 15%-os mérséklését. Emiatt – a Nemzetközi Valutaalappal is konzultálva – az általános forgalmi adó 19%-ról 25%-ra emelésére kényszerülnek a 6,8%-os deficitcél elérése érdekében.

A legutóbbi fejlemények is megmutatták, hogy Közép-Európa államai mennyire egymásra utaltak. Az alkotmánybíróság döntése például zavarba hozta a tőzsdéket és a forint árfolyamára is hatást gyakorolt.

A romániai miniszterelnök-helyettes kívánatosnak tartja a közép-európai országok európai uniós elképzeléseinek, koncepcióinak a közös nevezőre hozását. Magyarország jövő évi európai uniós elnöksége véleménye szerint jó alkalmat kínál arra, hogy a térség szóvá tegye: a nyugat-európai államok egy része piacszerzésnek tekintette az unió bővítését. Dicsérte a közelgő magyar elnökséghez kapcsolódó Duna program jó indítását, amely komoly együttműködési lehetőséget ígér a térség államainak.

Az RMDSZ kormányzati szerepvállalásáról Markó Béla elmondta, most esély látszik egy átfogó közigazgatási reform, a decentralizáció végrehajtására. Egyetlen törvény rendelkezésére a több mint 400 kórházból 373 került önkormányzati tulajdonba. A következő lépést az új oktatási törvény hozza meg, aminek elfogadását követően a közoktatási intézmények is az önkormányzatok tulajdonába kerülnek. A bölcs állam – fogalmazott - ahol csak lehet, rábízza a döntés azokra, akikhez legközelebb esik a feladat.

A decentralizáció lehetőséget ad arra, hangsúlyozta Markó Béla, hogy a magyar-magyar kapcsolatokban az eddiginél is inkább az együttműködés hajtóerejévé váljanak az önkormányzatok.