Gödöllő

Városi Információs Portál

Alapértelmezett verzió English version
Polgárok Turizmus Ügyintézés Gazdaság Hírek
Eseménynaptár
H K Sz Cs P Sz V
             1
 2  3  4  5  6  7  8
 9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Éves eseménynaptár

Keresés:   
2010.09.29 11:27
Az arisztokrácia porcelánja - kiállítás a kastély Rudolf-szárnyában
Nyomtatható verzió

Szeptember 29-én, szerdán 11 órakor dr. Habsburg György nagykövet, a Magyar Vöröskereszt elnöke nyitja meg a Herendi porcelán a nemesség palotáiban című vándorkiállítás első állomásán, a Gödöllői Királyi Kastély Dísztermében az Arisztokrácia porcelánja című kiállítást.



Köszöntőt mond dr. Révész T. Mihály, a Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója és dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója.
Közreműködnek Somogyi Eszter, a Magyar Állami Operaház magánénekese, kíséri Czitrovszky Ilona zongoraművész.
A kiállítás a felújított Rudolf-szárnyban tekinthető meg 2011. január 3-ig, hétfő kivételével naponta 10-17 óráig.
*
A Gödöllői Királyi Kastély idén átadott Rudolf-szárnyában egy 19. század eleji festésekkel díszített, gyönyörűen felújított teremsor szolgál ezentúl az időszaki kiállítások új otthonául. Az itt megrendezett első kiállítás a Herendi Porcelánmanufaktúra történetét és legbecsesebb darabjait mutatja be „Az arisztokrácia porcelánja” címmel.
A magyar kastélyok lakói kedvelték és vásárolták a Herendit, sőt sok esetben egy-egy dekoráció a mai napig őrzi a megrendelő családok nevét. Ezek nagy részével nem kizárólag múzeumokban találkozhatunk, hiszen ma is gyártják, használják őket. A Ferenc József készlet a budai vár és a gödöllői kastély számára készült, de az Országház étkészlete ma is ezzel a finom arany mintával van díszítve. A Gödöllő-minta hasonlóképp királyi megrendelés emlékét őrzi. Ma is ismertek a Hadik-, Apponyi-, Batthyány- és Esterházy- minták, ma is használatos a külön megrendelésre alkotott Héderváry-szín. Az arisztokrata életformát a herendi porcelánok segítségével megidéző kiállítás ezeket a patinás edényeket, étkészleteket, monogramos darabokat vonultatja fel, és bemutatja azokat a tipikus főúri kellékeket is – tintatartó, porzó, írószertartó, kártyadoboz, sétabotfogó, porcelánnyelű evőeszközök – amelyeket csak külön megrendelésre készítettek „fehér aranyból”. Külön érdekesség – bár nem a kiállítás, hanem a terem berendezésének része – az utolsó terem porcelán rózsákkal díszített csillárja, amely szintén a Manufaktúra luxusterméke lehetett valaha, és a kiállítás lebontása után is a helyén marad majd.
A tárlat bevezető termében kisfilm avatja be az érdeklődőket a porcelánkészítés és -festés rejtelmeibe, és a jelesebb alkalmakkor (Vadászati nap, Advent) porcelánfestő-bemutató színesíti a programot.
*
A kiállítás címéhez kapcsolódóan a kastély vezetősége egy kutatócsoport létrehozását határozta el, amely a XVIII-XX. századi magyarországi arisztokrácia életformájának minél részletesebb megismerését tűzi ki céljául.  


Látogatottság: 3981
Keresés
Ezt látni kell!

Gödöllői Királyi Kastély

Magyarország legnagyobb alapterületű barokk műemlék-együttese, a Grassalkovich I. Antal gróf (1694-1771) megbízására 1735 után épült Grassalkovich-kastély...
Bővebben

Nagyboldogasszony Bazilika

Copyright © 2010
Gödöllő Város Önkormányzata
Adatvédelem|Médiaajánlat
Impresszum|Technikai információk|Oldaltérkép
Powered by Webgyár
Design by Monokrome Vision